Türk Hava Kurumu FAI Genç Ressamlar Resim Yarışması (SONUÇLANDI)

SONUÇLAR : http://www.thk.org.tr/component/k2/item/1495-2019_yili_genc_ressamlar_resim_yarismasi_turkiye_sonuclari

 

 

 

 

AMAÇ: Uluslararası Havacılık Federasyonu’na (FAi) üye ülkelerdeki çocukların ve gençlerin havacılık konusuna olan ilgilerini artırmak, özellikle sportif havacılık ile uzay konusundaki çalışmaların tanıtımını yapmaktır.

KONU: Bu yıl katılımcılardan “UÇMA HAYALİM” konulu eserler yaratmaları istenmektedir. Genç ressam­ larımıza ilham kaynağı olabileceğini  düşündüğümüz  açıklayıcı metin aşağıdadır.

Hiç pencereden dışarı bakıp uçmanın nasıl olacağını merak ettiniz mi? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz! Sadece gökyüzüne bakmak bile insanı hayal kurmaya iter. Ve içimizdeki “uçma hayal”i sadece hayata geçme sırasını bekliyor!

Rüzgarın yaprakları savurması, kuşların kanat hareketleri gibi doğadaki birçok olay bize havacılık alanında yenilikler yaratmamızı sağlayacak ipuçları veriyor. Birçok şekil ve renkte sıcak hava balonları, çok daha hafif/küçük planörler, daha hızlı yamaçparaşütleri ve paraşütler hayallerimizde canlanabilir… Rüzgara karşı meydan okuyarak istediğimiz yere uçmamız, sağlayacak yeni uçaklar ve helikopterler yaratabilir, akrobasi uçaklarını çok daha etkileyici hareketler yaparken düşünebiliriz. Uzaya daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve daha yükseğe çıkan jet uçakları ile gitmeyi hayal edebiliri z…

 Uçuştaki her başarı bir hayal ile başladı. Yeni nesil havacılık tutkunları hayallerini öncekilerden daha uzağa taşıdı… Şimdi sizin sıranız! Bulutlara baktığınızda hayal gücünüzün sizi nereye götürdüğünü re­ simlemenin, “hayalinizdekiuçuşu” paylaşmanın zamanı geldi!

YAŞ GRUPLAR!: Yarışmalara katılım üç yaş grubunda olacaktır.

  1. Grup 6-9 yaş arası (1 Ocak 2009 ve 31 Aralık 2012 arasında doğanlar)
  2. Grup 10-13 yaş arası (1 Ocak 2005 ve 31 Aralık 2008 arasında doğanlar)
  3. Grup 14-17 yaş arası (1 Ocak 2001 ve 31 Aralık 2004 arasında doğanlar)

SÜRE: Resimler okullar tarafından toplu olarak ya da öğrenciler tarafından Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı,Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Atatürk Bulvarı No:33, 06100 Opera/ANKARA adresine gönderilecektir . Resimler aynı adrese elden de teslim edilebilir. Resimlerin en geç 12 Mart 2019 tarihind e belirtilen adreste olması gerekmektedi.

Eserlerln son tesllm tarihi 12 MART 2019’dir.

YARIŞMA KURALLAR!:

  • Resimler mutlakla el ile yapılmış olacaktır (fiziki engelli çocuklarca ayak veya ağız ile).
  • Resimler /ıa (29,7 x 42 cm) ebadında ve paspartusuz olacaktır(çerçevelenmeyecek ve süslenmeyecektir).
  • Suluboya, akrilik boya, yağlı boya, silinmez (çıkmaz) ince /kalın keçeli kalemler, yumuşak tükenmez kalem, pastel boya çeşitleri, çini mürekkebi kullanılabilir.
  • Kurşun kalem, kömür veya kalıcı (sabit) özelliği olmayan başka tür malzemeler kullanılamaz, fo­ tokopi ve yapıştırma mozaik yöntemi ile hazırlanan eserler ve bilgisayar ortamında yapılan çalışmalar kabul edil
  • Eserin arka yüzüne aşağıda verilen formlar doldurularak yapıştırılacaktrı. Resmin ön yüzüne kesin­ likle hiçbir bilgi yazılmayacaktır.
  • Yarışmaya gönderilen eserler geri Yarışmaya gönderilen eserlerin telif hakkı eser sahibine aittir. Eser sahibinin izniyle Türk Hava Kurumu (THK) ve Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAi) tarafın­ dan basım, yayım ve paylaşımı yapılabilir.

ÖDÜLLER: Türk Hava Kurumu’nun oluşturduğu jüri tarafından her yaş grubundan derecelendirme ol­ maksızın en iyi 3 (üç) eser belirlenir ve bu eserler FAl’ye gönderilir. Uluslararası Havacılık Federas­ yonu’nun oluşturacağı seçici kurul da; her yaş grubunun dünya birincisi, ikincisi ve üçüncüsünü belirler. Derece alanlara FAi tarafından altın-gümüş-bronz madalya verilir. Türk Hava Kurumu da, FAl’nin yap­ tığı değerlendirme sonucu, dereceye giren Türk öğrencilere aldıkları derecelere göre Cumhuriyet Altını, plaket gibi ödüller vermektedir. Ayrıca dereceye giren eser sahiplerinin öğretmenleri/çalıştırıcılarıda ödüllendirilmektedir. Yarışma sonuçları, ödül kazanan öğrenci ve çalıştırıcılarınaayrıca duyurulur ve ödülleri THK Genel Başkanlığının belirleyeceği yer ve zamanda düzenlenecek bir törenle verilir. FAi tarafından bundan önceki yıllarda düzenlenen resim yarışmalarında Türkiye: 8 Dünya Birinciliği, 8 Dünya İkinciliği, 16 Dünya Üçüncülüğü ve 3 Özel Ödül kazandı.

Şartname için : 22171313_1830

 

 

1 views

1 Comments

Leave a Comment