Matematiksel Modelleme Yarışması (Son Başvuru 20 Şubat 2019)

İtü Geliştirme Vakfı Okulları Özel İzmir Anadolu Lisesi Müdürlüğü, Türkiye geneli resmî/özel tüm ortaokul 8. sınıflar ile lise 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik, öğrencilerin matematiği daha anlamlı ve gerçek hayatla ilişkili öğrenmelerine yardımcı olabilmek amacıyla “disiplinler arası modellemeye dayalı yaratıcılık yarışması” düzenlemektedir.
Yarışmanın konusu: Öğrencilerden, aşağıda belirlenen derslerden birini seçerek (fizik, kimya, biyoloji, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, tarih, coğrafya, türkçe, teknoloji tasarım, sanat, spor) gerçek yaşamdan alınan bir soruna Matematiksel Modelleme yöntemi ile tasarlayarak çözüm üretmeleri beklenmektedir.
Yarışma, Türkiye genelinde olup başvurular okulun internet sitesinden yapılacaktır.
Yarışmanın amacı: Matematiksel modelleme, gerçek hayat durumunun matematik diline aktarılma ve matematiksel olarak ifade edilme sürecidir. Öğrencilerin matematiği daha anlamlı ve gerçek hayatla ilişkili öğrenmelerine yardımcı olacağı varsayımı, modellemenin matematik eğitiminde kullanılması gerekliliği fikrinin temel dayanağıdır.
Modellemenin sadece matematik dersinde sınırlı kalmayıp diğer branşlarla disiplinlerarası yapılması amaçlanmıştır. yaşam tek bir disiplinden oluşmaz. Eğitimin amacı bu ilişkilendirmeyi sağlamaktır.
Türkiye genelinde ortaokul 8., lise 9., 10. ve 11. sınıflar arasında gerçekleştirilecek olan desıgn your mathematıcal modelıng (dymm)-(matematiksel modellemeni tasarla) yarışması ile öğrencilerin matematik dersini gerçek hayatla ve diğer derslerle ilişkilendirip kalıcı öğrenmeleri sağlayabilmeleri amaçlanmaktadır.
Türü: Disiplinler arası modellemeye dayalı yaratıcılık yarışması
Hedef kitle: Ortaokul 8, lise 9. , 10. ve 11. sınıf öğrencileri
Yarışma takvimi:
İnternet üzerinden başvurular 3 aralık 2018 – 20 şubat 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Prof.Dr Turgut Öziş ve İtü Geliştirme Vakfı öğretmenleri tarafından incelenip ön elemeden geçen ve finale kalan projeler 04 Mart 2019 tarihinde okulun internet sitesinde yayınlanacaktır. final yarışması 21 Mart 2019 tarihinde İtü Geliştirme Vakfı Özel İzmir Okulları konferans salonunda yapılacaktır.
Katılım Şartları:
Bu yarışmaya 2018-2019 öğretim yılında tüm Türkiye’de bulunan resmi ya da özel ortaokulların 8.sınıf, liselerin 9. ,10. ve 11. sınıflarına devam eden öğrenciler katılabilirler.
Her okul dilediği kadar öğrencisini yarışmaya katılımcı olarak yönlendirebilir.
Katılımcılar 3 aralık 2018 – 20 şubat 2019 tarihleri arasında okulun internet sitesinde yayınlanacak katılım formunu doldurarak, hazırladıkları matematiksel modelleme bilgilerini word ya da pdf formatında ekleyebilecekler ve fotoğraf kaydedebileceklerdir.
Bu tarihten sonra katılım kabul edilmeyecektir.
Yapılan değerlendirmeler sonucunda finale kalan katılımcılar. 04 Mart 2019 tarihinde okulun internet sitesinde ilan edilecektir.
Final 21 Mart 2019 perşembe günü İtü Geliştirme Vakfı Özel İzmir Okulları konferans salonunda yapılacaktır.
Not: Yarışmaya katılan her öğrenci ve danışman öğretmene katılım sertifikası ve plaket, dereceye giren öğrencilere sertifika, plaket ve dereceye göre belirlenen ödüller verilecektir.
Ödüller
1.lik ödülü yarım altın
2.lik ödülü çeyrek altın
3.lük ödülü gram altın
İletişim Bilgileri:
İtü Geliştirme Vakfı Okulları matematik bölüm başkanı Tevfik Fikret mendirek
adres: İzmir Nesan Yerleşkesi. Menderes Caddesi. Sevgi Mahallesi No:9 Gaziemir Telefon:(0232)4446488
Matematiksel modelleme yarışması

KATILIM FORMU AŞAĞIDAKİ LİNKTEDİR.

http://www.itugvo.k12.tr/web/izmir/docs/mmy.html

1 views

Leave a Comment