Kızımla İstanbul’u Geziyoruz 2 – Galata’dan Meydana

İkinci gezi güzergahımız bu sefer İstiklal Caddesi oldu. Kızım ödevi Galata Mevlevihanesi ve Taksim meydanı idi. Daha önceki yazımda da dediğim gibi gideceğimiz yerleri önceden kafasında tasarlamıştı ben sadece güzergah çıkardım.

ilk durağımız Galata Kulesi… Yine metro ile gelmeyi tercih ettik. Şişhane’de indik. buradan başlamamızın sebebi saaatler ilerledikçe ve de hava da güzelse kuleye giriş kuyruğunun çok uzaması. biz yine sabah erken yola düştük ve hiç sıra beklemedik. Girişte helikopter turunu da aldık..Galata Kulesi gerçekten çocuk için değişik bir deneyim. İstanbulu’un çok değişik yüzlerini kule etrafında dönerek fark edebiliyorsunuz.
Kuleden çıkıp Mevlevihane’ye doğru yol aldık. Mevlevi nedir burası ne işe yarar gibi soruları cevaplamakta biraz zorlandım ben açıkçası. burası da değişik bir deneyimdi. Harika ve çok huzurlu  bir bahçesi var bu arada.

İstiklal Caddesi çocuk için müthiş deneyimler barındırıyor. Grafitiler, çalgıcılar, değişik milletlerden insanlar, rengarenk.. her gördüğümüzün fotosunu çektik. bu sefer makineyi şarj etmeyi de unutmadık.

Bu noktada acıktık. Birşeyler yiyip, birazcık dinlendikten sonra istikamet Galatasaray Okulu ve Galatasaray Hamamı oldu. Okulu dıştan görebildik. Hamamda da müşteri olduğu için asıl hamam kısmına giremedik. Kızım biraz hayal kırıklığı duyduğunu söyledi. Gitmeden belki aramak iyi olabilir.  Bizim hamam kültürümüz hiç olmadığı için “hamam nedir?” konusundan başladık biz konuşmaya:))) yani çocukla gitmeden az araştırma baya fayda sağlıyor.

Son durak taksim Meydanı. Evimiz yakın olduğu için daha önce de defalarca gitmiştik. Meydandaki anıtta kimler olduğunu konuştuk, güvercinleri kovaladık (en büyük zevki) ve evimize döndük. Daha gezip görülecek çook yer vardı ama biz yorulduk:) kalanları daha sonraya bıraktık.

 

 

 

1 views

Leave a Comment