İstanbul, Göztepe, İstanbul Oyuncak Müzesi, 2019 Aralık Ayı

Çocuk Etkinlikleri

* Düş Kurma Laboratuvarı  

Hayalbaz Tiyatro’dan yepyeni interaktif bir gösteri.

Çocuklar ile farklı bir deneyimin kapılarını aralıyor. Düş kurma laboratuvarında bir yazar, bir çizer sizleri karşılıyor ve ardından çocuklardan aldıkları fikirlerle yolculuk başlıyor. Hikaye nasıl yazılır? Hikayenin bir kitaba dönüşmesi için nasıl resimlenmesi gerekir? Peki, bu hikaye sahneye nasıl konur? Tüm soruların cevabı bu keyifli gösteride.Çocukların canlı olarak tanıklık edeceği ve deneyimleyeceği gösteriye hepinizi bekliyoruz.

Yaklaşık 45 dakika sürecek bu deneyim için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunun 1 saat öncesine kadar geçerlidir.

Yazan/Yöneten : Mehmet Erbil

Çizer: Ceyhun Şen

Tarih: 21 Aralık Cumartesi

Saat: 14.00

Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri

Ücret: 40 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.

* Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Binbir surat

Müzede sergilenecek oyuncakların incelenmesiyle başlayacak atölyenin başrolünde sanat var! Üçgen burunlar, kırmızı kulaklar, rastgele çizgiler bu atölyede çocuklara eşlik edecekler… Müzeden sergilenen oyuncaklardan ve Amerikalı sanatçı Kimmy Cantrell’in eserlerinden ilham alacak çocuklar rengarenk maskeler yapacaklar.Eğitmen: Levent Denizci

Tarih: 7 Aralık Cumartesi

Saat: 11.00Yaş grubu: 4-6 yaş aile, 7-9 yaş tek başına

Faber-Castell’in destekleri ile müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 18 TL’dir.

* Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Renkli hayaller fabrikası

Pop Art akımının öncülerinden Amerikalı Ressam ve graffiti sanatçısı Keith Haring’in eğlenceli dünyası çocukların yorumuyla rengarenk bir heykele dönüşecek. Müze gezisiyle başlayacak atölye çalışmasında çocuklar, “Sanat herkes içindir” düşüncesiyle sanatı sokağa taşıyan Haring’in yerlerinde duramayan enerjik ve eğlenceli şablonlarını dilediklerini gibi alt alta üst üste getirecek ve kendi yaratıcı heykellerini üretecekler.

Eğitmen: Aslı Ersoy

Tarih: 14 Aralık Cumartesi

Saat: 11.00

Yaş grubu: 4-6 yaş aile, 7-9 yaş tek başına

Faber-Castell’in destekleri ile müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 18 TL’dir.

* Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Doğanın sanata yansıması

* Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Yaratıcı yılbaşı süsleri

Yeni yıla 4 gün kala yılbaşı ağacımıza özel süsler tasarlıyoruz. Pop art sanatının ele alındığı atölye çalışmasında çocuklar hem bu sanat akımının en önemli sanatçılarını tanıyacak hem de sanatçılar üzerinden eserlerini ve akımın özelliklerini öğrenecekler. Andy Warhol’un renkleri, Tom Wesselman’ın formları, Roy Linchestein’in çizgilerini kullanarak katılımcılar alışılmış yılbaşı süslerinin dışına çıkacak, sanatı yaratıcılıklarının bir parçası olarak öne çıkartacak ve eğlenceli vakit geçirecekler.Eğitmen: Mihriban Mirap

Tarih: 28 Aralık Cumartesi

Saat: 11:00

Yaş Grubu: 4- 7 yaş aile ile

Faber-Castell’in destekleri ile müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 18 TL’dir.

* Gönül Yeprem ile Neşeli Notalar Müzikli Oyunlar ve Ritim Atölyesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde neşeli notalar çocukların ritimleriyle havada uçuşacak… Marakas, ritim çubukları, tefler ve bedenimiz bize ritim duygusuyla eğlenceli anlar yaşatırken, gitar eşliğinde şarkılar söyleyecek ve danslar edeceğiz.Yaklaşık 45 dakika sürecek ritim atölyesine katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Eğitmen: Gönül Yeprem

Tarih: 15 Aralık Pazar

Saat: 11.00

Yaş Grubu: 3-6 yaş aile ile

Ücret: 50 TL’dir. ( Müze giriş ücreti dâhildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

* Mehmet Erbil ile Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde tiyatro sanatçısı Mehmet Erbil’in eğitmenliğinde gerçekleşecek Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi başlıyor…

Çocuk gelişiminde önemli yer tutan masal, drama eğitimi ile hayat buluyor.Bu atölyede çocuklar, masalların gizemli dünyasında yol alırken bedenlerini bir enstrüman gibi kullanmayı, metne bağlı kalmadan özgün hareket etmeyi, doğaçlamayı, beden kullanımını, mimik ve seslerin gücünü keşfedecekler.

Çocukların kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak bu atölye çalışması, canlandırma sanatının püf noktalarını öğretirken, çocukların kendini doğru ifade edebilen ve kendine güvenen bireyler olarak yetişmelerine olanak sağlayacaktır.

8 Aralık Pazar günü başlayacak atölye 7 hafta boyunca sürecektir. Dersler, Pazar günleri saat 10:30’da  başlayacaktır.Toplam 8 saat sürecek Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi’ne katılım ücreti 850 TL + KDV’dir.

Etkinlik Tarihleri: 8 Aralık – 15 Aralık – 22 Aralık- 29 Aralık – 5 Ocak –  12 Ocak – 19 Ocak Pazar

Saat: 10:30-11:30

Yaş Grubu: 4-6 yaş arası

Katılım için 0216 359 45 50-51 no’lu telefondan arayıp rezervasyon yaptırılması gereklidir.

Mehmet Erbil Hakkında;Uzun yıllardır çocuk tiyatrosu alanında üretim ve araştırmalar yapan Mehmet Erbil, bu konuda uzmanlaşarak Türkiye’de kendine özgü, alternatif bir çocuk tiyatrosu dili oluşturdu. Didaktik olmayan, çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını güçlendirmeye odaklanarak yeni oyunlar yazıp sahneye koydu.”Bizi Önemli Kişiler İzliyor” sloganını prensip edinen sanatçı, son üç yılda, çocuk oyunları dalında, Direklerarası Seyirci Ödülleri’nden pek çok ödüle layık görüldü.

* Notaların Dansı ile Yeni Yıla Merhaba Konseri 

Dört müzisyenin canlı performansı ile gerçekleşecek klasik müzik konserinde küçük müzikseverler, yeni yıla müzikle merhaba diyecekler…Bir masal eşliğinde sunulan dinletide kahramanlarımız arasında İtalya, Rusya, Avusturya, Kore ve Amerika’dan misafirlerimiz de var. Bizlere kendi ülkelerinin müzikleri hediye edecekler ve küçük misafirlerimiz G.Rossini, P.l. Tchaikovsky, W.A.Mozart, Yurima, S.Joplin ve diğerlerinin en güzel eserlerini duyma şansı bulacaklar.

Her yaştan ziyaretçiye uygun olan klasik müzik dinletisi yaklaşık kırk dakika sürecektir. 0-12 yaş çocukların aileleri ile katılması gerekmektedir. Konsere sınırlı sayıda katılım sağlanabilmektedir ve rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar 28 Aralık saat 16:00’a kadar geçerlidir.

Sanatçılar: Didem Karakaya, Flüt / Alise Juska-Savga , Keman / Katarzyna Özdemir, Keman / Feride Berin Öğet, Çello / Olga Yörükoğlu , Balerin

Tarih: 29 Aralık Pazar

Saat: 11.00

Ücret: 0-24 aylık bebekler ücretsiz, 2 yaş itibari ile 65 TL’dir. (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve yerler numaralı değildir.

* Origami Yılbaşı Ağacı Tasarım Atölyesi

Origami sanatıyla da tanışacak çocuklar, müzenin vitrinlerinde yer alan oyuncak yılbaşı ağaçlarının ilk örneklerini görme imkanı bulacak ve aileleri ile birlikte bu oyuncaklardan esinlenerek kendi minyatür ağaçlarını yapacaklar. Çocuklar kağıtlardan ortaya çıkarttıkları üç boyutlu figürlerle hem el becerilerini geliştirecek hem de aileleri ile beraber eğlenceli vakit geçirecekler.Yaklaşık 90 dakika sürecek atölye çalışmasına katılmak için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Eğitmen: Gökçen Atamgüç

Tarih: 8 Aralık Pazar

Saat: 11:00

Yaş Grubu: 4-9 yaş (aile ile birlikte)

Ücret: 45 TL (Müze giriş ücreti dahildir) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

* Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi

 3 yaş ve üzeri

FAYDALI BİLGİLER

Müze Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri kapalıdır.

9:30 – 18:00

Müze Giriş Ücretleri

Tam:         18 TL

İndirimli: 12 TL (3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri, 65 yaş ve üstü)

Ücretsiz:  Engelliler, 3 yaş altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri, kokartlı rehber ve basın mensupları.

Müze Tel: +90 216 359 45 50 – 51

Email:          info@istanbuloyuncakmuzesi.com

1 views