İstanbul, Beyoğlu, İstanbul Modern Müzesi, Aralık 2019

1) Çocuklara Özel Hafta Sonu Eğitim Programları

Cumartesi ve pazar günleri 4-10 yaş aralığındaki çocuklar, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde müze sergilerine, sergilerde yer alan sanat çalışmalarına ve yapıtları sergilenen sanatçıların yaşamlarına odaklanan, yaş gruplarına özel tasarlanan programlara katılarak resimden heykele, videodan performansa, tasarımdan mimarlığa uzanan farklı sanat deneyimleri kazanıyor.

Çocukların tüm atölye programlarına rahat kıyafetlerle katılmaları önerilir. Boyama atölyelerinde çocuklar İstanbul Modern önlüklerini kullanır.

Etkinliklerin kontejanı 20 kişidir.

Atölye programları 45 TL’dir.

Bireysel, Aile, Gümüş, Altın üyelere ve Genç Modernlilere %10 indirim uygulanır.  

Detaylı bilgi: 0212 334 73 52 veya egitim@istanbulmodern.org

ATÖLYELER

* Masal Haritaları

Canan Tolon’un “Sen Söyle” sergisine paralel tasarlanan bu atölye çalışması, çocukları yerde kolektif bir resim yapmaya davet ediyor. Önce sergiyi gezen ve sergiden ilham alan çocuklar, atölyede Canan Tolon’un onlar için seçtiği masalların yorumlarını müze uzmanlarından dinlerken,  dinledikleri masallarda geçen imge ve mekânları resmediyor. Italo Calvino’nun yer ve göğün birbirine karıştığı ormanı, Jonathan Swift’in Lilliput şehri, Umberto Eco’nun Cecü gezegeni bu atölyede çocukların resimleriyle haritalara dönüşüyor.

4-6 yaş grubu etkinlik tarih ve saatleri:

22 Aralık 14.00-15.00, 29 Aralık 14.00-15.00

7-10 yaş grubu etkinlik tarih ve saatleri:

28 Aralık 13.30-14:30

Süre: 60 dk.

* Sürpriz Sonuçlar

Canan Tolon’un “Sen Söyle” sergisine paralel tasarlanan bu atölye çalışması, çocukları bedenin alacağı farklı koşullarda yaratıcılığı keşfetmeye çağırıyor. Program Canan Tolon’un refleks resimlerinden ilham alıyor. Çocuklar, dirseklerini kırmadan, kollarını açmadan, ayakta ya da yerde oturarak, zıplayarak ya da sallanarak resim yaparken desenin nasıl değişebileceğini araştırıyor. Ardından kendi yaratım süreçleri için bir hareket dizisi belirleyen çocuklar, tülbent, kalıp çıkarma kâğıdı, asetat ve aydınger gibi farklı yüzeylerin üzerine tıpkı Canan Tolon gibi boyalar sürüyor ve boya katmanlarını kazıyarak sanat çalışmalarını oluşturuyorlar. Program çocukların, sergi gezisinde Canan Tolon’un resimlerini incelemeleri ile tamamlanıyor.

7-10 yaş grubu etkinlik tarih ve saatleri:

14 Aralık 15:30-16:30, 21 Aralık 15:30-16:30

11-15 yaş grubu etkinlik tarih ve saatleri:

15 Aralık 14.00-15.00

Süre: 60 dk.

2) Ailece Sanat

İstanbul Modern, hafta sonları çocukların aileleriyle birlikte katılabildikleri eğitim programları gerçekleştiriyor. Müze sergilerine paralel içeriklerde tasarlanan programlar, bir müze uzmanı ile gerçekleştirilen sanat uygulamalarını içeriyor.

Kontenjan 2-3 yaş atölyelerinde 6 aile, diğer atölyelerde 10 aile ile sınırlıdır.

Ailece Sanat Etkinlik Ücreti:

  • Bir çocuk ve bir yetişkin katılımı için 65 TL’dir.
  • İkinci yetişkin için 15 TL ve ikinci çocuk için 15 TL’dir.
  • Bireysel, Aile, Gümüş, Altın üyelerimize ve Genç Modernlilere %10 indirim uygulanır.

Detaylı bilgi: 0212 334 73 52 veya egitim@istanbulmodern.org

* Karalamaya Övgü Atölyesi

Bu atölye çalışması aileleri, sanatsal gelişimlerinin ilk yıllarında çocuklar tarafından üretilen karalamaların güzelliğini ve zenginliğini keşfetmeye davet ediyor. “Şimdinin Peşinde” koleksiyon sergisinin drama yöntemi ile gezilmesinin ardından çocuklar, anne ve babalarına karalamanın keyfini ve inceliklerini hatırlatan sanat uygulamasına başlıyor. Duygu, duyu ve düşünce bütünselliğini sanatla yakalamak için aileler, dans eden, neşeli, uykulu, heyecanlı karalamalar hayal ediyor. Program ailelerin oluşturdukları bu rengârenk karalama desenlerini fenerle aydınlatılan kutulara yerleştirmeleri ile tamamlanıyor.

2-3 yaş grubu ve aileleri için etkinlik tarih ve saatleri:

30 Kasım 10.30-12.00, 29 Aralık 11:00-12:30

Süre. 90 dk.

Yaşayan Natürmortlar

Canan Tolon’un “Sen Söyle” sergisine paralel tasarlanan bu aile programı, sanatçının çalışmalarında doğal ve insan üretimi malzemeleri bir araya getirmesinden ilham alıyor. Atölye çalışması, önce sergi gezisiyle başlıyor. Çocuklar ve aileler bu gezi sırasında sanatçının hava, su, toprak gibi çevresel öğeleri çalışmalarına nasıl dâhil ettiğini inceliyor. Ardından atölyede tuvallerin arka yüzeylerini toprakla kaplayıp içine çim tohumu ekerek kapatıyorlar. Ön yüzeye ise kahve, nar suyu gibi organik malzemeler ve boyalarla desenler yaparak programı tamamlıyorlar. Yaşayan sanat çalışmalarıyla atölyeden ayrılan aileler, resimlerini evlerinde zaman zaman sulayıp, resimlerinin çimlenerek dönüşümünü gözlemliyorlar.

4-5 yaş grubu ve aileleri için etkinlik tarih ve saatleri:

15 Aralık 11:00-12:30, 28 Aralık 10:30-12:00

6-10 yaş grubu ve aileleri için etkinlik tarih ve saatleri:

22 Aralık 11:00-12.30

Süre: 90 dk

3)Art Maker Lab Öğrenme Merkezi

* Robotlar Sanat Yapar mı?

“Robotlar Sanat Yapar mı?” Şans Eseri Sanat adlı uygulama adımıyla başlar. Bu istasyon, çocuklara ve gençlere çağdaş sanatta dışavurum, rastlantısallık yaklaşımı ve biçimsel öğelerini; ilki mekanik, ikincisi ses frekansıyla ve sonuncusu da bir yapay zekâyla çalışan üç farklı sanat teknolojisiyle deneyim olanağını sağlar.  Mekanik olarak çalışan araçla su bazlı boyalarla kompozisyonlar ürettirir, ses titreşimleriyle lekelerden oluşan resmin oluşumu izlettirir ve bir robotun çocukların ellerini kullanarak nasıl resim çizdiğine tanık olmalarını sağlar.

Şipşak, çocukların fotografik bir görüntünün nasıl oluştuğunun sırrını öğrenecekleri ikinci istasyondur. Bu istasyonda çocukların, camera obscura, yani fotoğraf teknolojisinin ilk aracı olan iğne deliği fotoğraf makinasının temel prensibini tanımaya ve dijital fotoğraf makinasıyla farklıklarını keşfetmelerine aracı olunması amaçlanır.

Üçüncü istasyon olan Ansızın Ben’de çocuklar drama, animasyon teknikleri ve multimedya uygulamaları kullanır ve animasyonlar hazırlar. Büyüyen Oyun Platformu’nda ise sanal ortamda modeller tasarlayıp, 3B yazıcılarla tasarımlarını üretirler. Bu uygulama, çocukların ürettiği formları bir araya getiren, her bir etkinlikte de çoğalan bir makete dönüşerek kolektif bir projeye dönüşür.

Sihirli Kitap, hikâyesini çocukların yazacağı bir deneyim alanı. Bu uygulamada çocuklar, yazdıkları hikâyeyi bilgisayara aktarır ve hikâyede geçen kelimeler, sinestezik bir yazılım aracılığıyla farklı duyu algılarını tetikleyen bir düzenlemeye dönüşerek sihirli kitabın sayfalarına yansıtılır. Bu alan çocukların, teknoloji aracılığıyla duyular arasında etkileşimli anlatılar oluşturmasına aracı olur.

Pazartesi günleri hariç her gün düzenlenir. Hafta içi okullar, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00 saatlerinde, hafta sonları ise çocuk grupları 11.00, 13.00, 15.00 saatlerinde programlara rezervasyon yaptırarak katılabilir.*

Süre 60 dk.

* Programların gerçekleşmesi için en az 3 çocuğun katılımı gerekmektedir.

Programlar ücretsizdir. Detaylı bilgi ve rezervasyon için: 0212 334 73 41 veya egitim@istanbulmodern.org

* Art Maker Lab Buluşma Etkinlikleri

4) BASF Kids’ Lab

BASF’nin çocuklara kimyayı ve bilimi daha yakından tanıtmayı amaçladığı; çocukların özel eğitmenler eşliğinde, zararsız maddelerle interaktif ve eğlenceli deneyler yapmasına imkân tanıyan Kids’ Lab, İstanbul Modern’de etkinliklerine devam ediyor. Özel eğitmenlerle gerçekleştirilen Kids’ Lab’in deneyinde çocuklar C vitamininin en çok hangi besinlerde olduğunu araştırıyor. Programa 8-12 yaş grubundan çocuklar ücretsiz olarak katılabiliyor.

Rezervasyon ve detaylı bilgi için: 0212 334 73 27  


1 views