2019-2020EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI “DOĞA ve İNSAN” KONULU 13.KARİKATÜR YARIŞMASI (Son Katılım 20 Mart 2020)

YARIŞMA TAKVİMİ

Son Katılım Tarihi : 20 Mart 2020

Seçici Kurul Değerlendirmesi : 13-20 Nisan 2020

Sonuçların Açıklanması : 18 Mayıs 2020

Sergi Açılışı ve Ödül Töreni:Yarışma Sonuçlarının açıklandığı tarihte yer ve tarih belirtilerek www.yaraticicocuklardernegi.orgadresinden duyurulacaktır.

Konu :

2019 – 2020 Doğa ve İnsan

Derneğimizin 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında gerçekleştireceği karikatür, öykü ve fotoğraf yarışmalarının konusu “Doğa ve İnsan” olarak belirlenmiştir. 
Doğa insan etkinliğinin dışında kendi kendini sürekli olarak yeniden yaratan ve değiştiren güç; canlı ve cansız maddelerden oluşan varlığın tümünü ifade eder. Doğa, durmadan yeni biçimlerin doğduğu, diğerlerinin de yok olup gittiği bir gelişme süreci içinde sonsuza değin ve bitimsiz var olur. Dünya insanlığın da temsil edildiği, birbirleriyle iletişim içinde olan ve bütünleşen devasa bir ağdır. Bu ağı oluşturan organizmalar yaşamaları için gittikçe artan bir biçimde insan korumasına bağımlı oluyorlar. Bizlerin de sağlıklı ve canlı kalmak için olağanüstü sayıdaki diğer türlere bağımlı olduğumuz gibi…

Doğa tarih öncesi insanların yaşam kaynağıydı ve insanlık doğa içinde gelişti. Doğa geçmişte olduğu gibi bugün de yaşamımızı sürdürmemizi sağlamaya, üretilen sanat eserleri ve tasarımların ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

İnsan ruhunu ve zihnini yoran günlük hayatının rutin akışına karşı doğanın sahip olduğu değişken, büyüleyici ve ahenkli olma özelliklerinin üzerimizde olumlu bir etkisi vardır. Zihinsel yorgunluğumuzu gidermemize, problem çözme yeteneğimizin ve yaratıcılığımızın artmasına yardımcı olur. Doğa kişinin dikkatini yenileyip artırırken, şehir tüm bu kapasiteleri azaltır. 

Şehirleşmeyle birlikte insanın doğayla iletişimi azalır ve günlerinin büyük oranını kapalı mekanlarda geçirmeye başlar. Bunun sonucu olarak da obezite, aşırı yorgunluk, stres ve zihinsel sorunlar artar.

Tüm canlıların yaşamaları ve hayatlarını devam ettirebilmeleri için çevreye ihtiyaçları bulunmaktadır. Çevre koşullarının son zamanlarda hızla bozulduğunu ve dünyanın geleceği için çok ciddi sorun teşkil ettiğini ifade etmeliyiz. Doğanın tahrip olması, doğal kaynakların tükenmesi, çevre kirliliği, küresel ısınma, buzulların erimesi gibi çevre sorunları dünya için çok büyük tehdit oluşturmaya devam ediyor. 

Doğa insansız varlığını sürdürebiliyor… Peki ya insan?

KATILIM ŞARTLARI

 1. Yarışmaya en fazla üçadet karikatür ile katılabilinir. Yarışmaya gönderilen karikatürler iade edilmez.
 2. Karikatürler için A4 boyutlarında resim kağıdı kullanılacaktır.
 3. Karikatürler, resim kağıdı üzerine, 0,5 numarasiyahpilot marka veya benzeri türde bir kalemle çizilecektir. Karikatürler serbest teknik (kuru boya ve sulu boya v.b.)ile renklendirilebilir.
 4. Yarışmaya gönderilecek karikatürlerin arkasına,3.sayfada yer alan etiket formun (el yazısı ile yazılmamasıgerekmektedir) eksiksiz doldurularak yapıştırılmasızorunludur.Değerlendirme kategori bazında yapılacağı için sınıf bilgisi mutlaka belirtilmelidir.
 5. Irk, dil, din, cinsiyet ayrımcılığı yapan, şiddet ve savaş yanlısı olan, cinselliği ön plana çıkaran, özgün olmayan, kopyalanmış ve yetişkin müdahalesi içeren karikatürler yarışma dışı kalır.
 6. Ödül alsın veya almasın bütün karikatürler, gerektiğinde tek tekya da kitap olarak yayınlanabilir, dernek tanıtımında kullanılabilir.Yaratıcı Çocuklar Derneği, karikatürleri hakkına sahiptir.(Eser sahibinin izni ve bilgisi olmak koşuluyla)
 7. Karikatürlerin20Mart 2020, Cumagünü en geç saat 17.00’a kadar Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin Kandilli Mah. Kandilli İskele Cad. No: 3, D: 8 -34684 Üsküdar-İstanbul adresine posta ile gönderilmesi gerekmektedir.
 8. Sergi düzenlenmesi Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin belirlediği sorumlular tarafından yapılacaktır.
 9. “Doğa” konulu karikatür yarışmasına katılan yarışmacılaretkinlikveödültöreninde çekilenfotoğraflarının yanısıra kişisel fotoğraf ve çizimlerinin,yarışmayı ve düzenleyen kuruluşları tanıtmak üzere yazılı/görsel medyada ve basılı malzemelerde kullanılacağını kabul etmiş sayılır.(Eser sahibinin izni ve bilgisi olmak koşuluyla)
 10. Yarışmaya karikatür gönderen kurum, öğrenci ve velisi yarışma şartnamesini kabul etmiş sayılır.Şartnameye uymayan karikatürler değerlendirmeye alınmaz.
 11. Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinin ve Jüri Üyelerinin birinci dereceden akrabaları yarışmaya katılamaz

SEÇİCİ KURUL

Yaratıcı Çocuklar Derneği temsilcileriDidem Çapa (Yönetim Kurulu Başkanı)Havva Tapa (Yönetim Kurulu Üyesi)Profesyonel karikatüristlerAziz Yavuzdoğan Kürşat ZamanRaşit Yakalı Piyale MadraTan OralVarol Yaşaroğlu

DEĞERLENDİRME KATEGORİLERİ

1.İlkokul 3-4.Sınıflar

2.Ortaokul 5-6. Sınıflar

3.Ortaokul 7-8. Sınıflar

4.Lise Hazırlık ve 9-10. Sınıflar5.Lise 11-12. Sınıflar

ÖDÜLLER

Değerlendirme yapılan her kategori için;

Yarışma Birincisine;1.’lik kupası, madalya, katılım belgesi, Karikatür Yarışması Kitabı.

Yarışma İkincisine;2.’lik kupası, madalya, katılım belgesi, Karikatür Yarışması Kitabı.

Yarışma Üçüncüsüne; 3.’lük kupası, madalya, katılım belgesi, Karikatür Yarışması Kitabı.Mansiyon alan karikatürler;Madalya, katılım belgesi,Karikatür Yarışması Kitabı.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Kandilli Mah. Kandilli İskele Cad. No: 3, D: 8 -34684 Üsküdar-İstanbulTel: 0216 332 7858 Fax: 0216 332 76 56 Gsm: 0532 437 94 06E-mail:info@yaraticicocuklardernegi.org

şartname :

1 views

Leave a Comment