18. Günaydın Edebiyat Öykü, Şiir ve Masal Yarışması (Son Katılım 7 Ocak 2019)

Özel Ege Lisesi Müdürlüğü, Türkiye geneli resmî/özel tüm ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, edebiyat yoluyla insani değerleri ortaya çıkarmak ve dil bilincini geliştirmek amacıyla 18. Günaydın Edebiyat Öykü, Şiir ve Masal Yarışması düzenlemektedir.

ÖZEL EGE LİSESİ
18. “GÜNAYDIN EDEBİYAT”
ÖYKÜ, ŞİİR VE MASAL YAZMA YARIŞMASI

Özel Ege Lisesi 2018-2019 öğretim yılında ortaokul, lise ve dengi okulları kapsayan öykü, şiir ve masal yazma yarışması olan “GÜNAYDIN EDEBİYAT” ın on sekizincisini düzenlemiştir.

AMAÇ: Edebiyat yoluyla insani değerleri ortaya çıkarmak, gençlerin toplum içindeki duruşlarına olumlu ve kalıcı bir nitelik kazandırmak, ana dil bilincini geliştirmek, dilin doğru ve etkin kullanımına katkı sağlamaktır.

YARIŞMA KATEGORİLERİ : Türkiye genelinde 6, 7, 8. sınıflar masal ve öykü dalında; 9, 10, 11 ve 12. sınıflar öykü ve şiir dallarından birinde yarışmaya katılabilecektir.

KONU : Konu sınırlaması yoktur. Her üç alanda yarışmacılar diledikleri konuda çalışabilirler.

YARIŞMA KOŞULLARI:
1. Adaylar yarışmaya yalnızca bir dalda katılabilirler.

2. Adaylar yarışmaya daha önce bir yerde yayımlanmamış yapıtlarıyla başvurabilirler.

3. 6, 7, 8. sınıf öğrencileri bir masal veya bir öykü; lise öğrencileri ise en az iki en çok üç öykü veya en az beş, en çok on şiir ile yarışmamıza katılabilirler.

4. Yapıtlar A4 boyutunda, 1,5 satır aralıklı, 11 punto, Ariai yazı tipi ile bilgisayarda yazılacaktır. Yapıtlar hem yazılı, hem de CD olarak dosvava konulacaktır. Her CD yalnız bir yarışmacı için oluşturulacaktır. Aynı CD’de farklı yarışmacılara ait dosva bulunmayacaktır.

5. Masallar en fazla üç; öyküler ise en az bir, en fazla beş sayfa olmalıdır. Şiirde böyle bir sınırlama yoktur.

6. 2, 3, 4 ve 5. maddelere uymayan yarışmacıların eserleri değerlendirme dışı bırakılacaktır.

7. Öykü, şiir ve masal dosyalarındaki yapıtların hiçbir yerine kimlik bilgisi yazılmayacak; yarışmacılar rumuz kullanacaklardır. Kimlik bilgileri ekteki forma doldurularak rumuzun üzerine yazıldığı ayrı bir zarf içerisinde dosya ile birlikte gönderilecektir. Adayların zarfın üzerine, yarışmaya hangi dalda, kaç yapıtla katıldığı (örneğin, lise öykü, iki adet) yazmaları gerekmektedir.

8. Seçici Kurul; yarışmaya katılan yapıtların konu, içerik ve anlatım bakımından özgün olmasına dikkat edecektir. Başka bir kişiden veya kitaptan alıntı olduğu anlaşılan yapıtların sahibi yarışma dışı kalacaktır.

9. Yarışmada ödül alan yapıtlardan oluşan seçkinin yayınlanması hazırlığında, Seçici Kurul eserin özüne dokunmamak koşuluyla gerekli düzeltmeleri yapma hakkına sahiptir.

10. Yapıtlar postayla ya da elden teslim edilebilir. Postadaki gecikmeden Özel Ege Lisesi sorumlu değildir.

11. Okullar dışında kalan özel öğretim kursu ve bilim sanat merkezinden gelen başvurular kabul edilmeyecektir. Ayrıca aynı ilde farklı yerleşkelerde bulunan aynı isim altındaki okullar her sınıf bazında ancak bir öğrenciyle temsil edilecektir.

12. Özel Ege Ortaokulu ve Özel Ege Lisesi öğrencileri Yarışma Yürütme Kurulunun kararı gereği yarışmaya katılmayacaktır.

ÖDÜLLER VE ÖDÜL TÖRENİ
Her üç dalda birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri verilecektir. Seçici Kurul gereksinim duyduğu takdirde her dalda sadece bir adet “Eraslan Vakfı Özel Ödülü” verebilir.
Yarışmada dereceye giren yapıtların birincilerine, İkincilerine ve üçüncülerine tablet ve dereceye giren tüm öğrencilere plaket, kitap seti, kalem seti ödül olarak verilecektir. “Eraslan Vakfı Özel Ödülü” verilmesi hâlinde bu dereceye giren yarışmacılar plaket, kitap seti, kalem seti alacaklardır.

ULAŞIM VE KONAKLAMA:
Yarışmaya İzmir dışından katılan, ayrıca dereceye girerek ödül törenine katılmaya hak kazanan öğrencilerin ve her okulu temsilen gelen bir yöneticinin veva öğretmenin şehirler arası ulaşımı ve öğle yemeği Özel Ege Lisesi tarafından karşılanacaktır. Okulu temsilen gelen diğer öğretmenlerin ise şehirler arası ulaşımı Özel Ege Lisesi tarafından karşılanmayacaktır. Ulaşım, ismi kendi sektöründe bilinen bir karayolu firmasının ücreti dikkate alınarak belirlenecektir. Konaklama katılımcılara aittir.

YARIŞMA TAKVİMİ:
Son katılım :7 Ocak 2019 Pazartesi
Seçici kurulun değerlendirmesi :16 Şubat 2019 Cumartesi
Ödül töreni 21 Mart 2019 Çarşamba günü saat 14.20’de Özel Ege Lisesi Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde yapılacaktır.

YARIŞMA İLETİŞİM ADRESİ:
Özel Ege Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü “GÜNAYDIN EDEBİYAT’ Yarışması 119/1 Sokak No:3 35050 Bornova-İzmir / TÜRKİYE Telefon : +90.232 375 28 28 (Dahili: 144 -160)
Faks:+90.232 375 14 44
E-posta: gunaydinedebiyat@egelisesi.k12.tr
www.egelisesi.k12.tr

ÖZEL EGE LİSESİ

  1. GÜNAYDIN EDEBİYAT “ÖYKÜ, ŞİİR VE MASAL YAZMA YARIŞMASI”

KATILIM FORMU

RUMUZ
ADI- SOYADI
KATILDIĞI DAL
KATILDIĞI İL
OKULU ve SINIFI
OKUL ADRESİ
OKUL TELEFONU
VELİ ADl-SOYADI
VELİ TELEFONU
VELİ e.posta ADRESİ

Önemli Not: Bu form, rumuzun üzerinde yazılı olduğu bir zarfın içine konulacak ve zarf kapatılarak dosyanın içine yerleştirilecektir. Bu katılım formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Veli bilgileri kısmı velinin izni ve rızası doğrultusunda yazılmalıdır.

Yarışmamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.

1 views

Leave a Comment